Keltoi 1994-2017
  • Pravěk

Semín

Genius loci Semína vyplívá z jednak z izolované polohy mimo běžná keltská sídla a pohřebiště, jednak z mimořádné velikosti (patří mezi nejrozsáhlejší ohrazené komplexy Keltů jehož rozsah je zhruba 180 ha).

Valy vymzená plocha, kterou vybudovali v 3. až 3. století př. n. l. Keltové na skalním platu přímo v jádru Českého ráje, necelé 2 km od Trosek. Skalní okraje plošiny spadají velmi strmě do údolí, pouze na východní straně najdeme 200 metrů širokou šíji. Ta byla znepřístupněna mohutnou hradbou, před níž byl vyhlouben příkop. Výškový rozdíl je 10 metrů, a tím náleží mezi nejmohutnější keltské hradby. Čelní stěna byla opatřena kamennou zdí.

Datování bylo provedeno zlomky keltské keramiky a radiokarbonovým testem dřeva ze dna příkopu do let 395 až 250 př. n. l.

Lokace: Obec Troskovice, Okres: Semily, Liberecký kraj,
Období: Keltové

Naučná stezka

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo